8 istotnych rzeczy na które warto zwrócić uwagę przy zakupie okien

Kupuj świadomie, inwestuj z głową.

 

 

Wybór stolarki okiennej na polskim rynku jest potężny. Ponad 3000 producentów okien klasuje nas również na pierwszych miejscach pod względem produkcji w Europie!

Inwestując nie małe kwoty w stolarkę okienną warto być pewnym produktów i usług, które wybieramy. Jednak na co zwrócić uwagę i czym sie kierować wybierając dostawcę?

 

 

Sprawdź producenta

 

Poszukując znanej firmy okiennej nie rzadko kierujemy się reklamą. Czym jej więcej to i pewnie okna lepsze. Ale nie zawsze. Warto zasięgnąć opinii użytkowników, którzy na forach budowlanych chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Niektóre firmy trudniące się produkcją stolarki okiennej bazują na marketingu wypracowanym przez producentów profili do produkcji okien. Jakość profili to jedno a późniejsze wykonanie okien to drugie. To właśnie na producentach OKIEN spoczywa odpowiedzialność za finalny produkt i to od nich zależy jak okno jest wykonane, jak wzmocnione i czy jest trwałe. Pamiętaj, profil to nie wszystko. Ważny jest producent okna. Zanim kupisz sprawdź kto i w jaki sposób je wykonuje.

 

 

Certyfikaty i aprobaty gwarancją bezpieczeństwa

 

Ważnym aspektem wyboru stolarki są certyfikaty takie jak np. ITB (Instytut Techniki Budowlanej) na stolarkę oraz spełnienie wymogów normy PN EN 14351 dla producentów okien i drzwi. Norma ta jest jednym z najważniejszych wyznaczników w stolarce okiennej i drzwiowej więc jest często aktualizowana, Zwróć uwagę, które kryteria z podanej normy spełniają Twoje okna. Stan na 09.02.2017r to PN-EN 14351-1+A2:2016-10.

 

 

Porównuj parametry

 

Przy wyborze okien kieruj się swoimi kryteriami bo to Ty będziesz docelowym użytkownikiem. Oprócz właściwości technicznych okna mają spełniać Twoje wymagania odnośnie koloru, kształtu i funkcjonalności, Od strony technicznej najczęściej podawanym współczynnikiem i jednym z ważniejszych jest współczynnik przenikalności cieplnej. Określa on izolacyjność cieplną i ma ogromny wpływ na koszty ogrzewania budynku, ponieważ to oknami potrafi uciekać od 25% do 40% ciepła. Według wytycznych współczynnik ten nie powinien przekraczać 1,3 W/(m2·K), a niektórzy producenci oferują okna z współczynnikiem nawet 0,5 W/(m2·K). Jednak czym okna cieplejsze tym droższe, warto zwrócić na to uwagę przy projekcie, który w kosztorysie ma zazwyczaj najtańsze rozwiązanie.

 

 

80% zadowolenia..szyby

 

Duże znaczenie w oknie odgrywają szyby. Zajmują ok 80% powierzchni okna. Pakiety szklenia standardowego składają się z 2 szyb zespolonych. Producenci, by obniżyć współczynnik przenikalności cieplnej stosują 3 lub nawet 4 szyby zespolone. Warto dodać że przy zespoleniu szyb możemy wybrać rodzaj ramek dystansowych. Powszechnie używaną jest standardowa aluminiowa jednak coraz częściej możemy się spotkać z tzw. ciepłą ramką.

 

Ciepłe ramki

 

Co oznacza „ciepła ramka dystansowa”? Dość prędko się okazało, że to właśnie zespolenie między szybowe potrafi najszybciej zepsuć efekt dobrze zbudowanego okna, a w erze ciągle rosnącej konkurencji i wyższych potrzeb klientów producenci udoskonalają każdy element (nawet najmniejszy) poprawiający wartość swych produktów, tak jest również z ramką dystansową. Ciepłe ramki mają zastąpić aluminiowe ponieważ wykonane są z lepszej jakości materiałów takich jak stal, stal szlachetna czy tworzywa sztuczne.

 

 

Mechanizmy otwierające

 

Teraz pytanie czy w budowie stolarki okiennej to wszystko? Oczywiście że nie, możemy omówić wiele więcej ale na jedną rzecz musimy zwrócić szczególną uwagę, a mianowicie na okucie okna. Okucia inaczej mechniazmy pozwalające na swobodne otwieranie i zamykanie okna. Jeżeli okno będzie miało idealną budowę a tanie i niedopracowane okucia, które z czasem stracą swoje pierwotne właściwości, możemy spodziewac się większych problemów ponieważ cała konstrukcja okna potrafi się stopniowo niszczyć. Warto zainteresować się jakiego pochodzenia są okucia w naszych upatrzonych oknach

 

 

Tutaj można się popisać...niewiedzą. Montaż, dla niektórych przeklęty

 

Omówiliśmy wstępnie budowę okien to może kilka słów o montażu. Coraz częściej można się spotkać z zjawiskiem kupowania bardzo dobrych okien ze standardową usługą montażu. Co oznacza standardowy montaż? Montaż polegający na ustawieniu i wypoziomowaniu okna w otworze okiennym, zamocowania za pomocą kotew okiennych i kołków, ramy stolarki do ościeży otworu i uszczelnienie pianą pouliretanową szczeliny pomiędzy ramą o ościeżem muru. Taki montaż był stosowany już 20 lat temu. Warto przyjrzeć się sprawie montażu bliżej bo w tej chwili istnieje kilka systemów montażu przewidzianych do różnych typów budynków i okien. Przykładem może być tzw „ciepły montaż”. Różnica pomiędzy między montażami skupia się na połączeniu ościeża stolarki z murem, ponieważ w ciepłym montażu poza użyciem piany zabezpieczamy ją dodatkowo przed najbardziej destruktywnymi dla niej czynnikami. Od zewnętrznej strony montowana jest folia paroprzepuszczalna i wodoodporna, a do wewnątrz jest mocowana foli paroizolacyjna. Ciepły montaż można przeprowadzić na kilka innych sposobów np. folie wraz z pianą zastępuje taśma rozprężająca lub jmontowana z nimi równocześnie, a czasem nawet z dodatkowymi uszczelniaczami.

 

 

Cena czyni cuda

 

No nie dokońca można się z tym zgodzić. Tanio nie zawsze znaczy dobrze. Staraj się porównać kilka ofert na podobnym produkcie i o podobnych parametrach. Ceny okien są różne, przykładowo za system okien dostawca żąda 20 tysięcy ale ,,te same,, ktoś proponuje o kilka tysięcy mniej. Sprawdź co oferuje konkurencja, bo może się okazać że wyrwałeś ,,okazję,, a tak naprawdę kupisz okna 2 klasy niżej. 

 

 

 

Ruszaj na podbój salonów okiennych!

 

09 lutego 2017
logo formacolor toruń

REALIZACJE

PRODUKTY

AKTUALNOŚCI  

KONTAKT

logo formacolor toruń

REALIZACJE

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

PRODUKTY

outdoor living concept